Last name First name Research Group
Abbott Jessica Genetics of Sex Differences
Aguadé Montserrat Molecular Population Genetics
Aguilera Laura Evolutionary and Functional Genomics
Alatortsev Vladimir Laboratory of Genome Variation
Arboleda Carlos Eduardo
Arguello Roman Arguello Lab
Argyridou Eliza Parsch Lab
Avar-Lehel Dénes Balint Marko Lab
Barbadilla Antonio Bioinformatics of Genome Diversity
Beldade Patrícia Variation: Development and Selection
Bellosta Paola Laboratory of growth and metabolism
Bergland Alan Bergland Lab
Beribaka Mirjana Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Berner Mary Catherine Schmidt Lab
Betancourt Andrea J. Betancourt Lab
Billeter Jean-Christophe Billeter Lab
Bogaerts Maria Evolutionary and Functional Genomics
Bohinc Tanja Laboratory for Phytomedicine
Bornberg Erich Molecular Evolution and Bioinformatics
Brankatschk Marko Neuro-Glial Membranes
Casillas Sònia Bioinformatics of Genome Diversity
Čmejla Radek Laboratory for molecular biology and entomology
Colinet Hervé UMR CNRS 6553 ECOBIO
Cook Nicola Ritchie Laboratory
Coronado Marta Bioinformatics of Genome Diversity
Courtier-Orgogozo Virginie Drosophila Evolution
Durmaz Esra Flatt Group – Evolution & Mechanisms of Life History and Aging
Eaton Suzanne Eaton Lab
Egea Raquel Bioinformatics of Genome Diversity
Eric Katarina Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Eric Pavle Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Estoup Arnaud Center of Biology for Population Management
Eugénio Ana Teresa Variation: Development and Selection
Fablet Marie Transposable Elements, Evolution, Populations
Flatt Thomas Flatt Group – Evolution & Mechanisms of Life History and Aging
Foucaud Julien Center of Biology for Population Management
Fricke Claudia Evolution and Sexual Conflict
Garcia Guerreiro Maria Pilar Grup de Biologia Evolutiva
Ghosh Suhrid Eaton Lab
Gibert Patricia Transposable Elements, Evolution, Populations
Gilbert Clément UMR EGCE “Evolution, Genomes, Comportement & Ecologie”
Glaser-Schmitt Amanda Parsch Lab
González Josefa Evolutionary and Functional Genomics
Goubert Clement Transposable Elements, Evolution, Populations
Grath Sonja Grath Lab
Groothuis Ton Billeter lab
Guirao-Rico Sara Evolutionary and Functional Genomics
Gurung, Kiran Laboratory of Genetics
Haudry Annabelle Transposable Elements, Evolution, Populations
Hervàs Sergi Bioinformatics of Genome Diversity
Hoedjes Katja Flatt Group – Evolution & Mechanisms of Life History and Aging
Hollis Brian Hollis Lab
Hortová Bronislava Laboratory for molecular biology and entomology
Jelic Mihailo Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Kankare Maaria Kankare Lab
Kao Joyce Joyce Kao
Kapun Martin Flatt Group – Evolution & Mechanisms of Life History and Aging
Khfif Khalid Plant Protection (Entomology Lab)
Kiratli Ozan Schmidt Lab
Kiss Balázs Department of Zoology
Kohlmeier Pinar Billeter Lab
Kozeretska Iryna Kozeretska Lab
Kruitwagen Astrid Wertheim Lab
Ladoukakis Manolis Population Genetics and Evolution
Lafuente Elvira Variation: Development and Selection
Lalouette Alexis Drosophila Evolution
Lang Michael Drosophila Evolution
Laznik Žiga Laboratory for Phytomedicine
Lerat Emmanuelle Transposable Elements, Evolution, Populations
Li Qinyang Genetics of Sex Differences
Llopis Stephanie UMR CNRS 6553 ECOBIO
Loeschcke Volker Aarhus Fly Lab
Maan Martine Billeter Lab
Maistrenko Oleksandr Kozeretska Lab
Marko Balint Balint Marko Lab
Merenciano Miriam Evolutionary and Functional Genomics
Montchamp-Moreau Catherine UMR EGCE “Evolution, Genomes, Comportement & Ecologie”
morais ana catarina Evolution & Development
Mukha Dmitry Laboratory of Genome Variation
Murga Jesús Bioinformatics of Genome Diversity
Obbard Darren J. Obbard Lab
Olazcuaga Laure Center of Biology for Population Management
Ometto Lino Ometto Lab
Onder Banu Sebnem Önder Lab
Orengo Dorcas J. Molecular Population Genetics
Ouředníčková Jana Laboratory for molecular biology and entomology
Panel Aurore Wertheim Lab
Pannebakker Bart Laboratory of Genetics
Parsch John Parsch Lab
Pascual Marta Evolutionary Genetics
Pasyukova Elena G. Laboratory of Genome Variation
Paulo Tânia Evolution & Development
Peluffo Alexandre Drosophila Evolution
Pen Ido Billeter Lab
Pénzes Zsolt USzeged Lab
Posnien Nico Posnien Lab
Protsenko Oleksandra Kozeretska Lab
Puerma Eva Molecular Population Genetics
Rech Gabriel Evolutionary and Functional Genomics
Reis Micael Posnien Lab
Ritchie Mike Ritchie Laboratory
Robin Charles Robin Lab
Rode Nicolas Center of Biology for Population Management
Rodrigues Yara Variation: Development and Selection
Rota-Stabelli Omar Agricultural Entomology
Rudman Seth Schmidt Lab
Sanchez-Gracia Alejandro Evolutionary Genomics and Bioinformatics (EG&B)
Savic-Veselinovic Marija Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Schlötterer Christian Institut für Populationsgenetik
Schmidt Paul Schmidt Lab
Schou Mads F. Aarhus Fly Lab
Skalský Michal Laboratory for molecular biology and entomology
Slezak Ania Wojciechowski Lab
Snook Rhonda Snook Lab
Stamenkovic-Radak Marina Genetics of Populations and Ecogenotoxicology Belgrade Drosophila Group
Staubach Fabian Staubach Lab
sucena élio Evolution & Development
Svitlana Serga Kozeretska Lab
Symonenko Alexander Laboratory of Genome Variation
Tarasiuk Alexander Chair Zoology & Genetics
Tauber Eran Genetics of Biological Clocks
Trdan Stanislav Laboratory for Phytomedicine
van den Heuvel Joost Laboratory of Genetics
Vieira Cristina Transposable Elements, Evolution, Populations
Vieira Cristina P. I3S Phenotypic Evolution
Vieira Jorge I3S Phenotypic Evolution
Vijayan Thapasya Institut für Populationsgenetik
Wallace Megan Obbard Lab
Wang Yun Staubach Lab
Wang Xiaocui Billeter Lab
Wertheim Bregje Wertheim Lab
Wheat Christopher Wheat Lab
Wiberg Axel Ritchie Laboratory
Wojciechowski Krzysztof Wojciechowski Lab
Zwaan Bastiaan Johannes Laboratory of Genetics